Hukuk Bürolarına Özel Geliştirilmiş Yazılım Çözümleri İçin

SHA YAZILIM

SHA Yazılım | MTS Toplu Takip Açılış Programı

Çağrı Merkezi Nedir, Neden Önemlidir?

Çağrı merkezi, kurumsal firmaların potansiyel müşterilerine ya da iş ortaklarına yönelik tüm iletişim kanalları üzerinden etkileşimi gerçekleştiren departman ve sistemdir. Birçok firma çağrı merkezi konusunda profesyonel yazılımlar kullanıyor.

Çağrı merkezleri ilk olarak kişilerin istek ve şikayetlerini iletmeleri için ortaya çıktı. Bu servisler Amerika’da öncelikle ücretsiz hatlar olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonra otomatik çağrı dağıtımcısı ile müşterilerle temas edebilmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için kullanılmaya başladı.

Günümüzde çağrı merkezleri kurumsal firmaların marka gücünü arttırmak için yatırım yaptıkları bir alandır. Küçük işletmeler dahi kurumsal yapısını tamamlayabilmek için çağrı merkezlerine yatırım yapıyor.

Amerika’da yaşayan tüketicilerin %92’si şirket imajını çağrı merkezi deneyimlerine göre belirliyor. Ayrıca çağrı merkezi Harvard Business School tarafından yapılan araştırmaya göre müşteri bağlılığını %5’e kadar arttırabiliyor. Bu durum kazanç oranını da %80’e kadar arttırabiliyor.

Kelly Services ve Purdue University tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmelerde negatif bir deneyim yaşandıysa firmayı tercih etmekten tüketicilerin %86’sı vazgeçiyor. Bu durum da işletmeler için çağrı merkezinin önemini ortaya koyuyor.

Çağrı Merkezi Neden Önemlidir?

Müşterilerine markalarını sevdirmek isteyen işletmeler ürün ve hizmetlerini tanıtma, reklamını yapma, geliştirme gibi konulara yatırım yapıyor. Ayrıca bu firmalar satış sonrası müşteri deneyimlerini takip etmek ve müşterilere rehberlik etmek adına çağrı merkezi üzerinden müşterileriyle iletişim kuruyorlar.

Çağrı merkezinin temel işlevleri şu şekildedir;

 • Hedefteki müşteri kitlesi müşteriye dönüştürülebilir,
 • Müşterilerin ürün ve hizmetleri doğru şekilde kullanması sağlanır,
 • Bayi ve teknik servis gibi hizmetler konusunda ulaşılabilir olunur,
 • Değişen müşteri davranışları ve beklentileri kısa süre içinde tespit edilebilir,
 • Müşteri firma ile arasında duygusal bir bağ kurabilir,
 • Müşteri memnuniyeti üst seviyeye çıkar.
 • Çağrı merkezi güçlü olan işletmeler sektöründe zirveye çıkabilir,
 • Başarılı bir görüşme deneyimi ile müşteri bağlılığı ciddi oranda arttırılabilir,
 • İşletmeler için kolay, ucuz ve etkili bir iletişim kurma yoludur.

Çağrı Merkezi Sistemleri

Çağrı merkezi konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız çağrı merkezi sistemleri için yatırım yapmanız gerekiyor. Bir müşterinin işletmenize güvenmesini istiyorsanız öncelikle çağrı merkezi görüşme deneyimlerinin kusursuz olması gerekiyor.

Çağrı merkezi yazılımları çağrı merkezi görüşmelerinizi takip etmenizi ve mükemmelleştirmenizi sağlar. Ayrıca sektörünüze, firmanıza özel yazılım geliştirilebilir. Bu sayede müşteri-işletme ilişkisi kolayca kurulabilir ve markanızın kurumsal yapısını ortaya koyabilirsiniz.

Profesyonel ve uygun fiyatlı bir çağrı merkezi sistemi için SHA Yazılım’a başvurabilirsiniz veya Çağrı Katibim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Elektronik İmza Nedir, Ne İşe Yarar?

E-imza olarak da nitelendirilen elektronik imza sertifika dağıtma konusunda yetki alan kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar için imzalama işleminde kullanılan dijital kimliktir. Bu imza bireysel ya da kurumsal olarak alınabilir. Bir elektronik veriye eklenebilen ve elektronik veri ile arasında bir bağ bulunan bir uygulamadır. Ayrıca verideki kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirerek elektronik veriyi tanımlama görevi görür.

Bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı olduğu bir ortamda bütünlüğü bozulmadan tarafların kimliklerini doğrularak iletilmesini sağlar. Elektronik imza harf, karakter ya da sembollerden meydana gelir. Bu imzalar kullanıldığı metne göre farklılık göstermektedir. Bir metinde yer alan matematiksel fonksiyonlardan geçirilmesi sonucunda eşsiz olan bir değer bulunduğunda elde edilmektedir. E imza kullanan kişilerin ıslak imzada olduğu gibi tek bir imzası bulunmamaktadır. Bu kişiler imzalama işlemlerinde farklı anahtarlar kullanılır.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza sadece Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanan elektronik sağlayıcılar üzerinden alınmaktadır. E-imza hizmetini kullanarak sizler de bir elektronik imza yetkisi alabilirsiniz.

Bu uygulama kurumsal elektronik imza ve bireysel elektronik imza olmak üzere iki farklı türdedir. Bu işlemde başvuru sürecinde talep edilen belgeler farklılık göstermektedir.

Bireysel elektronik imza için gerekli belgeler şöyledir;

 • Nitelikli Elektronik Sertifika sözleşmesi,
 • Elektronik imza başvuru formu,
 • Başvuru yapan kişiye ait kimlik numarasını barındıran nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi resmi belgeleri aslı ile başvuru yapılabilir.

Kurumsal elektronik imza için gerekli belgeler şöyledir;

 • Nitelikli Elektronik Sertifika sözleşmesi,
 • Elektronik imza başvuru formu,
 • İmza sirkülerine ait fotokopiler,
 • Başvuru yapan kişiye ait kimlik numarasını barındıran nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi resmi belgeler,
 • Son altı ay içinde Ticaret Sicil Memurluğu bünyesinden alınan faaliyet belgesinin aslı ile başvuru yapılabilir.

Elektronik imza başvurusu kısa süre içinde sonuçlanmaktadır. Resmi başvurunun onaylanması sonrasında elektronik imza kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elektronik İmza Kimler Kullanabilir?

Elektronik imza, ıslak imza ile resmi olarak aynı geçerlilikte olan bir uygulamadır. Bu yüzden ıslak imza kullanabilecek niteliklere ve hukuki ehliyete sahip her birey elektronik imza yetkisine sahiptir. Elektronik imza bir işletme adına atılacaksa e-imza yetkisi olan bir kişi işletme tarafından seçilmektedir. Bu kişi işletmenin elektronik imza konusundaki sorumluluğunu üstlenir.

Elektronik imza ıslak imza yerine geçmektedir. Kanunlar tarafından resmi veya özel bir merasim süreci olan yasal işlemler ve teminat sözleşmelerinde elektronik imza geçerli olmaz. Evlenme, veraset, intikal, emlak alım satım işlemleri gibi durumlarda elektronik imza kullanılamaz. Bu işlemler için yasal geçerlilik olması adına mutlaka ıslak imza olmalıdır.

SHA Yazılım sistemlerinde kullanmak için elektronik imza konusunda detaylı bilgiyi bize ulaşarak alabilirsiniz.